/>

A Muaythai:

 

A Muaythai több tekintetben különbözik a karatétól és a Kung-Fu-tól. A Muaythai-ban a rúgásokat és ütéseket teljes erőből viszik be, nem fogják vissza őket. A harcosok még ma is mezítláb küzdenek bokagumit viselve lábukon és ökölvívó kesztyűt a kezükön. Manapság is nagy népszerűsége van az úgynevezett bandázs harcnak. Ekkor a harcosok nem viselnek kesztyűt csak bandázst a kezükön. A koncentrációt, az erőt, a reflexeket, az időzítést állandó küzdőgyakorlatokkal fejlesztik. Ezen kívül rúgó és ütőzsákokon gyakorolnak. A szükségtelen sérülések elkerülése érdekében az edzéseken védőfelszereléseket használnak. 

 

Ha megnézzük, hogy hogyan gyakorolnak a Muaythai harcosok nem nehéz megérteni, miért győznek általában más stílusok képviselői ellen vívott csatákban. A zene, amit a mérkőzések előtt valamint a mérkőzések alatt játszanak speciális vonzerőt, és megkülönböztetést kölcsönöz a Muaythai-nak. A küzdelmet ritmikusan követő zenekarban dob, pengetős, és jávai fúvós hangszer szerepel. Természetesen minden zenész jól ismeri a Muaythai-t. A harc előtti rituálét Wai khru-t (tisztelet adás a mesternek) térdelő helyzetben adják elő a régi szokásnak megfelelően. Ezután a harcos eltáncolja a ram muay -t. A harcos egy lassú táncra emlékeztető mozdulatsort hajt végre, ami a Muaythai-t szimbolizálja. A ram muay alatt a harcos megtisztítja a szívét a félelemtől és felkészül a küzdelemre. Az egész rituálé több percig tart és a harcos iskoláját a Thai mesterek felismerik a mozdulatokról.

A rituálé után a harcosok a ring ellenkező sarkaiba mennek, (kék és piros) ahol miután az edző és segítői kiadták instrukcióikat a gong jelére várnak. Közvetlen a mérkőzés megkezdése előtt veszik le a mongkon-t azt a fejpántot, amit a rituálé alatt a fejük köré tekerve viselnek, ami a hagyományos viselet része. A mongkon állítólag az ősi időkben rongyba tekert imatekercsekből állt, amit olyan szorosan tekertek a fejre, hogy az a küzdelmek alatt sem jött le. A harcosok úgy tartották, hogy ez megvédi őket a szerencsétlen sérülésektől.

 

 

Egy másik tradíció az a szokás, hogy a kezdő harcosokat temperamentumuk, küzdőképességük és karakterük szerint nevezik el. Mint ahogy Délkelet-Ázsiában gyakori, a beceneveknek figuratív jelentése van. Igen gyakori becenév a tigris, zöldsárkány, kobra stb., amik az állat egyes jellegzetességeit, bátorságát, erőszakosságát, gyorsaságát szimbolizálják.

 

A küzdelmek 5 menetből állnak, minden menet 3 perces, a pihenők 1,5 percesek. A ringen belül mérkőzésvezető felügyeli a küzdelmet, a ring oldalain, pedig 3 pontozó bíró ül. A pontokat minden menet végén összegzik és a végső összeg, dönti el ki a győztes. Leütés esetén (ami elég gyakori) a vezetőbíró tízig számol. Bangkok két legnagyobb sportcsarnokában (Ratchadamnoen, Lumpinee) felváltva másnaponként vannak rendezvények, tehát minden nap jut látványosság a "nagyérdeműnek". A heti háromszori TV-közvetítés is a Muaythai népszerűségét jelzi. A stadionok majdnem mindig tele vannak, de ha a legjobbak küzdenek nagyon nehéz jegyhez jutni.

 


HAZAI VONALON

Rehák Györgyöt a thaiboksz hazai úttörői között tartják számon, meccsein egykor több ezren tomboltak. Küzdelmei nélkülözték a langyos pilinckázást, fanatizmusára, az "átmegyek a falon is" mentalitására vevő volt a publikum. A RE-GYM tulajdonosa edzőként sem szereti az állóvizet, ám a "véresebb" thai-vonallal szemben ma már sokkal piacképesebbnek tartja az európai stílust.Pezsgő thaiboksz élet zajlott a rendszerváltás utáni Magyarországon: az akkori menőket, Tölgyesy Csabát és Rehák Györgyöt minden küzdősport rajongó ismerte, de Kató Mihály és Kunkli Tivadar is hasonló népszerűségnek örvendett.Az 1992-ben megrendezett Rehák-Kató, "A" kategóriás muaythai összecsapás a mai napig klasszikusnak számít a sportág történetében. A 3:0-s Rehák-győzelemmel végződő ötmenetes csatában a felek mindent bevetettek: Kató kívülről jeleskedett, míg Rehák belharcban bizonyult jobbnak

Rehák György 2007-ben igent mondott Dr. Leyrer Richárd elnök felkérésére, s azóta a Magyar Kick-box Szövetség thai-box szakágának igazgatójaként tevékenykedik, de vezetőedzőként részt vesz a K-1 szabályrendszerben meccselő válogatott felkészítésében is. Rehák kiemelte az összetartást, amely nagyon is fontos szerepet játszik a sportban. "Dr. Leyrer Richárdtól kaptam egy lehetőséget, bizalmat, remélem, hozzá tudok tenni azoknak az egyesületeknek a munkájához is, akik a kick-boxon kívül thai-boxot is szeretnének gyakorolni." 

 

Jogsegély
Követség

 

 


Egyesület

Masszázs

Sport

Ételek

Turizmus

Kultúra

Beutazás
Magyarország
Thaiföld