A thai kúltáráról:
A thai kultúrára nagy hatással voltak a szomszédos országok mint India,Kína és Kambodzsa. Az animizmus, a hinduizmus, buddhizmus alakította a vallási életet.
Időszámítás:
A hagyományos thai időszámítás meglehetősen szokatlan egy turista számára, ugyanis az évszámításkor 543 évvel előrébb járnak, mint a katolikus hagyományokon alapuló időszámítás. A Buddha születésétőlszámított kalendárium mellett azonban már teljes mértékben elterjedt a hagyományos, a Gergely-naptár szerinti évjárat is, elsősorban a nemzetközi kereskedelmi harmonizációnak köszönhetően. Egy Thaiföldre látogató turista azért ne lepődjön meg, ha 2011 helyett 2554-et lát egy thai napilap címlapján. Természetesen nem a várva várt nyaralás sikeredett ilyen szép hosszúra, csupán a világnak ezen a felén bizonyos dolgokat tekintve ennyivel előrébb járnak. Spirituálisan mindenképp....
Vallás:
A Thaiföldön élő emberek 94-95 % théraváda buddhista vallású, de jelenvannak muszlimok, keresztények, illetve más vallások is. A thaiföldibuddhizmust jellemzika különböző hiedelmek a szellemvilágban. Ezért van az, hogy sokan saját "szellem-házakat" állítanak a házuk mellé. Ezek fából készültek,díszesek és úgy hiszik,hogy a ház szelleme lakik benne. Ezért minden nap tesznek neki ételt és italta kis házikóhoz,ezzel is tiszteletüket fejezve ki a szellemnek.Ezzel próbálják elkerülni,hogy a szellem gondot okozzon a családnak, és megtesznek mindent,hogy bosszú helyett áldásokkal árassza el a háznépet.
Szokások:
A 20. században a thai szokások sokat változtak. A modernizációhatására sok thai szokás eltűnt és más dolgok vették át a helyét. MégisSiám szokásainak nagyrésze megmaradt, életszemléletüket nem tudtamegváltoztatni a 20. század változásai sem. A mindennapi tiszteletadásalapja a "váj" mai napig fontos része az életüknek. Több élethelyzetbenhasználják,köszönéskor, tiszteletadáskor, vagy búcsúzáskor kiemeltszerepe van. Mell előtt összetett, lótuszbimbót formáló kezeket jelent.Atiszteletet mindig az idősebb felé kell kifejezni ezen módon, és ezt el isvárják. A fejhajtás követi a tiszteletadást. A magasabb pozícióbandolgozó, megbecsült ember felé is használni kell a "váj" mozdulatsort.
A Thaiföldet reklámozó médiumokban mindig a "mosoly országaként"utalnak a Délázsiai országra. Ez utal a thai emberek egyszerű ésbarátságos nyitottságára, viszont a helyi szokásokban sokszorvisszafogottan viselkednek, és szigorúan veszik ennek betartását. Ilyen a nyilvános csókolózás, ölelkezés is. Ezt mind elítélik a helyi szokások és szigorúan kerülendő.Ugyanígy az öltözködésben is fontoshogy valaki ne akarjon túl sokat mutatni.A nyugatiasodás miatt az utóbbiévekben az öltözködés terén sok változás történt, így a nagyobbvárosokban már nem veszik komolyan az öltözködésre vonatkozószokásokat. És kézenfogva is többször láthatunk párokat évről évre egyretöbbet.
A thaiföldi kultúra a fejet tekinti a legfontosabb testrésznek, így annakérintését kerülni kell. Ezzel szemben pedig a talp a legalacsonyabbtestrész, emiatt vigyázni kell hogy nehogy megsértsünk valakit azzalhogy a talpunkat mások felé fordítjuk. Sok esetben ha nyilvánosantesszük ezt és ráadásul nagyra becsült személyek felé irányul, vagy akára király felé, akkor akár börtönbüntetést is vonhat maga után. A thai kultúrában nagyon fontos, hogy a fiatal kifejezze a tiszteletét azidős felé, meghajtják fejüket az idősebb személyek előtt. Ugyanígy a buddhista szerzeteseket is tisztelet övezi. Thaiföldön a haragkifejezését kerülni kell, aki nem tudja magát kontrolállni az gyengeember, és ez azt jelenti hogy elveszíti az arcát más emberek előtt, nem méltó a tiszteletre. Ettől eltekintve a thai nép egy déli nép ésez viselkedésükben, habitusukban is megmutatkozik. Emiatt ne legyenekillúzióink, és ne tegyük próbára a türelmüket. A mindennapi életben próbálnak egyszerűen élni, és a gondokat elfeledni.
Ezért szokás Thaiföldet a "máj pen ráj" országának nevezni. Ez aztjelenti, nem számít, szóra sem érdemes. Ezzel a szóval illetve egymosollyal bármint túlteszik magukat. Sokszor sok szituációbanhasználják, ezzel is mutatva, hogy túl kell lépni az adott gondon, nem szabad belőle még nagyobbatcsinálni. Jellemző hogy a mának élnek, nem a múltban és nem ajövőben.Emiatt sokszor a gondolkodásuk különbözik a nyugati felfogástól, ami akülföldiekkel való kapcsolatukra - akár magánéleti vagy munkahelyiviszonyra vonatkozik - rányomja a bélyegét. A család nagyon fontos a thai kultúrában és ez a szokásokbanmegmutatkozik. Mindenkinek kötelessége a szüleivel törődni éstámogatni őket.
Ez annyira a kultúra része, hogy ha nem támogatnák aszüleiket anyagilag és más módokon akkor ez rossz érzéseket váltana kibelőlük, esetleg úgy éreznék, hogy rossz emberek. A szülők jogosanelvárják a törődést (viszont a tehetős szülők sokszor nem fogadnak elanyagi támogatást), mivel ők felnevelték gyermeküket anyagiakat éserőfeszítéseket rááldozva. A thaiföldi nyugdíjrendszer miatt is ezt kelltenniük a fiataloknak, hiszen a kormány nem támogatja, vagy csak kismértékben az idős embereket, igy a fiatalokra vár ez a feladat. Emiatt athaiok sokkal helyhezkötöttebb nép, nem jellemző, hogy a sajátvágyaikból vezérelve beutaznák a világot és a szüleiket hátrahagynák.
Ha külföldi országban is élnek, akkor is pár év múlva visszatérnek acsaládjukhoz Thaiföldre, illetve amig kint vannak addig támogatjákanyagilag a szülőket. Ez jellemző az ázsiai kultúrákra, országokra is.
Házasság:
A thai kultúrában a házassági szertartás két részből áll. Az első abuddhista része, amely a felajánlásokat és az imákat tartalmazza. Amásik rész a régről gyökerező népi hagyományokat és a párokcsaládjainak ünnepét foglalja mágában.Buddhista szerzetesek mindig szerepet játszottak az esküvőklevezetésében, ugyanúgy mint a temetésnél is tevékenyen jelen vannak.A házaspár áldást kér a templomtól, és a házasság előtt tanácsot kérneka házasság időpontjával kapcsolatban. Ezt a szerzetes az asztrológiaitudását használva állapítja meg, mikor érdemes a házasságotmegtartani. A házasság buddhista része és a világi rész néha külön napra esik.Fontos momentum, hogy a buddhista rész alatt a pár Buddha képe előtttartózkodik, miközben a szerzetes imákat és énekeket dalol, gyertyákatgyújtanak és tömjéneznek. Az új pár felajánlásokat tesz, és kézpénzadományt is tesz a templom számára. A vőlegény hozománya egy bizonyos összeg amit a menyasszonycsaládjának ajánl fel. Ezzel bizonyítja, hogy képes anyagilag támogatni alányukat. Ezt a felajánlást elfogadják,de később vissza is adhatják, hogy az ifjú párt támogassák ezzel. (leginkább tehetősebb szülők szokásavisszaadni)
Művészet:
művészetet a buddhista hit szövi át. Az építészeti stílusra a khmer épitészet volt nagy hatással. A mai kortárs művészet sokszor ötvözi a tradicionális thai stílust a modern technikákkal. Az irodalomra az indiai hindu kultúra volt nagy hatással. A mai zenére a tradicionális hangszerek és a pop zene ötvözése jellemző. A rock zene is nagy népszerűségnek örvend a modern korban.
Thai Ünnepek:
A főbb évenként megrendezendő ünnepek
Rengeteg vidám és színes fesztivál várja a látogatókat Thaiföldön. A fesztiválok többsége kapcsolódik a buddhizmushoz, és a hagyományos életmódhoz, ebből fakadóan, ezek megrendezésének időpontja évről évre változik, mert a napokat az akkori hold naptárhoz rendelik. Az alábbiakban Thaiföld főbb ünnepei és fesztiváljai vannak időrendi sorrendbenMakha Bucha
Februárban teliholdkor (a 3. Holdhónap tölte), nemzeti ünnep.
Kettős megemlékezés ünnepe ez a thai buddhistáknak. Buddha első tanító beszédét az 5 tanítványához és később az 1250 szerzetesnek tartott tanító beszédét kötik ugyanahoz a naphoz, az út napjához, mert a Magha Bucha elnevezés a tiszteletadás az útnak jelenti. Sokan kolostorokba mennek áldásért és madarat, vagy halat engednek szabadon, ezzel fejezve ki tiszteletüket. Este a kolostorok körül gyertyafényes körmenettel emlékeznek Buddha tanaira.Virág-fesztivál
Február elején (február első hétvégéje)
Chiang Mai ad otthont a látványos felvonulásnak, amikor is a területre jellemző virágok teljes szinpompájukban virágzanak. A csodálatosan feldíszített kocsik a városban képeznek menetet és mindegyik viráköltemény elején, ott ül a későbbi szépségverseny résztvevője, akik közül egyet az esemény szépségkirálynőjévé választanak.
Songkran
Április 13-15. között, nemzeti ünnep Ez a hagyományos Thai Újév, amely szintén a hold-naptárhoz volt kötve korábban (az 5. holdhónap tölte), de mára minden évben ugyanakkor kerül megrendezésre. Ez a nyár Thaiföldön és egyben a mezőgazdasági munkák vége is. Ekkor van idő egy "kis" ünneplésre. Hatalmas vizifesztivállal jelzik, azaz mindenki mindenkit vízzel locsol, hogy ez a pihenés és szórakozás ideje. Vigyázat, a külföldieket sem kímélik a hidegvíztől. Chiang Mai-ban már a hónap elején elkezdődik a locsolkodás, de az ünnep, amit a kolostorokban a Buddhák vízszentelésével tartanak meg, az 14-én zajlik. A családokban ekkor, a fiatalabbak tisztelegnek az idősebbeknek azzal, hogy vízáldást-megtisztítást adnak nekik. Ezért is van az, hogy a lakosság nagyrésze az otthonában tölti az év legnagyobb ünnepét. Tanácsos tehát már jó előre a Songkrankor esedékes utazásokra a jegyeket.Az első szántás ünnepe
Május elején, nemzeti ünnep
Bangkokban, a főtéren (Sanam Luang) zajlik az ünnepség Őfelsége a Király részvételével. Ahogy a királyság indiai eredetű, ezért minden királyi ceremóniát az indiai papok, brahminok, vezetik. Ez az ünnep jelzi az új rizsvetési munkálatok kezdetét és ennek megfelelően a főtéren egy bivalyhúzta ekével szimbolikus szántást végeznek. A szántás milyenségéből a brahminok megjövendölik az elkövetkezendő rizstermelő év eredményességét. Abban az évben várható bőséges termés, amikor az ünnep előtti napon esik, és az ünnep napján szép idő van, mert ekkor a legkönnyebb a szántás.Rakéta fesztivál
Május 2. hétvégéjén
A fesztivál Thaiföld észak-keleti területén kerül megrendezésre, de hagyományosan a leglátványosabb Yasothon megyében. Ez az ünnep is az elkövetkező év jó rizstermésének bebiztosítását szolgálja azzal, hogy hatalmas rakétákat lőnek az égbe, hogy bőséges eső essen a friss vetésekre. Ez verseny is egyben, a házilag készült rakéták között és az nyer, akinek magasábbra repül a gépe.Visakha Bucha
Májusi teliholdkor (az 5. holdhónap tölte), nemzeti ünnep Ez a legfontosabb buddhista ünnep, mert három eseményt is ugyanazon a napon ünnepelnek meg: Buddha születését, megvilágosodását és a Nirvánába jutását. Ennek ellenére ekkor nem rendeznek nagy fesztivált, csak a hívők töltik a napjukat a kolostorban, vagy tartanak adományozásokat.Khao Phansa
A júliusi teliholdkor (a 7. holdhónap tölte), nemzeti ünnep
Ez a hagyományszerinti esősévszak kezdete. A buddhista szerzetesek kolostoraikba vonulnak és a Dharma tanulmányozásával, a Vinaya betartásával töltik el az elkövetkező 3 hónapot. A lakosság szokász szerint eltartható élelmiszereket adományoz a kolostoroknak a hosszú "böjt" idejére. Sokan ekkor tesznek fogadalmat, hogy nem szívnak cigarettát, vagy nem isznak alkoholt a Phansa végéig, vagy örökre.Gyümölcs fesztivál
Június, július havában
Chantaburi a leghíresebb helye ennek a fesztválnak, bár országszerte több megyében, eltérő időpontokban tartanak hasonló ünnepeket. Az esős évszakban Chantaburiban, ugyanis még több ízletes gyümölcs terem, mint általában az év más időszakában. A durián, rambután, kenyérfa és még 15-20 féle gyümölcsből válogathat az odalátogató.A Királynő születésnapja
Augusztus 12.-e
Ez egyben az anyák napja is Thaiföldön. Országszerte a kolostorokban gyermek ünnepségeket rendeznek, Bangkokban pedig, feldíszítik a Ratchadamnoen főutat, amely este kivilágítva pompázatos látványt nyújt.Thot Kathin
Októberben, az esősévszak végétől kezdődő hónap Országos buddhista ünnep, az adakozások hónapja, amikor is a hagyomány szerinti elvonulási időszak végén új rend sárgaruhákat ajándékoznak a szerzeteseknek. Több baráti vagy faluközösség fog ilyenkor össze ahhoz, hogy anyagi támogatásukkal felújítsák a kolostorukat. Így tűnhetnek ki annyira szépségükkel a thai templomok.Vegetáriánus ünnep
Októberben, (a kínai naptár szerinti 9. Holdhónap 1-9. telítődő napja)
Phuket kínai lakosai 9 napon át vegetáriánus módon étkeznek, ezzel fejezve ki a tiszteletüket az istenek felé. A fesztivál első napja a leglátványosabb, mert ekkor a fehér ruhába öltözött hívek nagy parádét rendeznek és sokan közülük önsanyargató rituálét végeznek a felvonulás során.
Loi Krathong
Novemberi teliholdkor (12. Holdhónap tölte) Erre az ünnepre a rizsbetakarítás után kerül sor, amely az év végét is jelenti. Sötétedés után az emberek a folyókhoz, kanálisokhoz mennek, hogy ott engedjék útjára krathongjaikat, melyek kis lótuszalakú hajócskák egy gyertyával és 3 füstölővel a közepén. A vízre bocsátáskor, arra gondolnak, hogy a következő év jól sikerüljön, majd hosszan figyelik a vizen távolodó krathongokat, melyekkel az eltelt év rossza is eltűnik.Elefánt felvonulás
November 3. hetében
Helyszíne Surin tartomány, a ország legnagyobb elefántiskolájának helye. 100 csodálatos állat ad tanubizonyságot erejéről és eszéről a nagyszámu közönségnek. A fesztivál fénypontja az elefánt csata, amikor is rekonstruálnak egy hagyományos elefánt ütközetet.A Király születésnapja
December 5.-e
A legpompásabb tüzijátékkal emlékeznek meg Őfelsége születésnapjáról, aki maga is a tiszteletére felvonult nép színe elé járul és intéz hozzá beszédet. A Ratchadamnoen sugárút és a Sanam Luang környéke csodálatos kivilágításával tiszteleg a király előtt. Az ünnepség végét pedig a világon egyedüállóan sokszinű tüzijáték zár le.