/>

I. Vízummentes beutazás


Vízum nélkül utazhatnak Magyarországra az EU-, illetve EGT-tagállamok állampolgárai (Norvégia, Izland, Liechtenstein). A további országok listája ezen az oldalon található.

Vízummentesek az EGT-tagállamok állampolgárainak családtagjai, amennyiben rendelkeznek az EGT-állampolgár családtagja számára kiállított tartózkodási kártyával, vagy valamely schengeni tagállam által kiállított tartózkodási engedéllyel.


II. Schengeni államok


A schengeni államok körébe 2011. december 19-től már 26 ország tartozik: az Európai Unió 27 tagja közül 22 ország (Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Szlovákia, Szlovénia és Svédország), valamint Norvégia, Izland, Svájc és Liechtenstein.

 

A svájci határokon 2008. december 12-én szűnt meg a személyi ellenőrzés (az áruforgalmat továbbra is ellenőrzik). A svájci légi közlekedésben az átállás 2009. március 29-én történt meg. Liechtenstein 2011. december 19-én csatlakozott a schengeni övezethez.

 

Az Európai Unió tagállamai közül Bulgária, Ciprus, Románia jelenleg nem tagja a schengeni övezetnek, az Egyesült Királyság, valamint Írország pedig csak a rendőri együttműködésben veszt részt.

 

III. Vízumkötelezett külföldiek beutazása Magyarországra

 

A schengeni vízum- és beutazási szabályok csak a 90 napot meg nem haladó tartózkodásra vonatkoznak. A hosszú távú, 90 napot meghaladó tartózkodás szabályait az egyes tagállamok saját nemzeti jogszabályai határozzák meg.

 

A schengeni vízumok kiállításának szabályai a különböző országok konzulátusain alapvetően megegyeznek, a vízumdíjak egységesek. Fontos tudni, hogy a vízum előzetes beutazási engedély, amely birtokosát nem jogosítja fel automatikusan a belépésre. A beutazás és tartózkodás feltételeinek igazolását a határátkeléskor is kérhetik az utastól, és amennyiben ezt nem tudja teljesíteni, úgy a határról visszafordíthatják. Lényeges változás Magyarország teljes jogú schengeni tagságával, hogy Magyarországra is érvényesek a schengeni tagállamok által kibocsátott vízumok és tartózkodási engedélyek, ugyanakkor a magyar külképviseletek által kibocsátott egységes schengeni vízumok és a magyar hatóságok által kiállított tartózkodási engedélyek is érvényesek a teljes schengeni térségben.

 

IV. A schengeni vízumkiadás alapvető szabályai

 

Schengeni vízumtípusok :
repülőtéri tranzitvízum (A): a repülőtér nemzetközi zónájába történő belépésre, és ott a célállamba közlekedő járat indulásáig való tartózkodásra jogosít. Repülőtéri tranzitvízum felvételére csak a Közösségi Vízumkódex IV. mellékletében felsorolt országok (Afganisztán, Banglades, Kongói Demokratikus Köztársaság, Eritrea, Etiópia, Ghána, Irán, Irak, Nigéria, Pakisztán, Szomália, Srí Lanka) állampolgárai kötelezettek.

 

átutazóvízum (B): egyszeri, kétszeri vagy többszöri, alkalmanként 5 napot meg nem haladó átutazásra jogosít.

rövid távú tartózkodásra jogosító

 

beutazóvízum (C): egyszeri, kétszeri vagy többszöri beutazásra, és megszakítás nélküli tartózkodás esetén a beutazástól számított legfeljebb 90 napig, megszakítás esetén az első beutazás időpontjától számított 6 hónapon belül összesen 90 napig terjedő tartózkodásra jogosít.

 

A hosszú idejű tartózkodásra jogosító vízum (D)

A 90 napot meghaladó tartózkodás szabályozása nemzeti hatáskör, tehát nincs egységes gyakorlat a schengeni tagállamok között. A Magyarországra hosszabb távra beutazni kívánó külföldi tartózkodási engedély iránti kérelmet nyújthat be az illetékes magyar külképviseleten. Ennek pozitív elbírálása esetén a kérelmező egy hosszú távú tartózkodásra jogosító vízumot (D) kap, mellyel beutazhat Magyarországra a tartózkodási engedélye átvétele céljából.

 

A Schengeni Megállapodásnak, valamint a Schengeni Határ-ellenőrzési Kódexnek a hosszú távú tartózkodásra jogosító vízummal rendelkező személyek mozgása tekintetében történő módosításáról szóló 265/2010/EU rendelet értelmében valamely schengeni tagállam által kiadott hosszú távú tartózkodásra jogosító (D) vízummal rendelkező külföldi bármely hathónapos időszakban három hónapos időtartamra a tartózkodási engedély jogosultjával azonos feltételekkel utazhat más tagállamokba.
Ha a D vízumot a tagállam a Közös Konzuli Utasítás előírásai szerint adja ki, akkor azok érvényességük kezdetétől számított 3 hónapig egységes C vízumként is funkcionálnak, azaz ezen időszakban a vízum nemcsak tranzitálásra, hanem a többi schengeni partner területére történő beutazásra is jogosít. Az ilyen vízum könnyen felismerhető: a vízumbélyeg vízumtípus rovatában D+C vízumként van jelölve. Magyarország nem ad ki ilyen vízumot.

 

Figyelem! A Ferihegy 1 és 2 terminál közötti, vagy a Ferihegy 1-en belüli átszálláshoz átutazóvízumot kell beszerezni!

 

Hol kell benyújtani a vízumkérelmet?

 

A schengeni vízum iránti kérelmet annak a tagállamnak a külképviseletén kell benyújtani, mely ország a látogatás fő úti célja (ha a több országot is érintő látogatások egyforma vagy közel egyforma hosszúak, akkor a meghatározó tényező az első úti cél, vagyis az az ország, ahol a kérelmező első ízben lép be a schengeni területre).

 

A szabályok értelmében tehát magyar külképviseleten schengeni vízum iránti kérelmet az a kérelmező nyújthat be, akinek fő úti célja Magyarország. A magyarországi úti céllal érkező, de más tagállam által kiadott schengeni vízummal a határőrség nem köteles beléptetni a külföldit, amennyiben nem tudja igazolni, hogy miért nem valamely magyar külképviseleten vette fel a vízumát. Ugyanez az eljárás vonatkozik a más tagállamba való belépésre is, amennyiben a külföldinek valamely magyar konzulátus által kiállított vízuma van.

Magyarország - a schengeni tagállamok bevált gyakorlatához igazodva - képviseleti megállapodásokat köt más tagállamokkal. Ennek a lényege, hogy számos olyan országban is lehet majd magyar vízumot kérelmezni, amelyben nincs magyar konzulátus.

 

A Magyarországot képviselő ország konzulátusa a közös schengeni szabályok alapján állítja majd ki a magyarországi beutazáshoz a vízumot, ugyanolyan módon vizsgálva meg a kérelmet, mintha a külföldi az adott országba szeretne beutazni. (A képviseleti megállapodások megkötése folyamatban van.)

A határállomásokon főszabály szerint továbbra sincs vízumkiadás, erre csak az EGT-állampolgárok családtagjai esetében kerülhet sor, más külföldiek esetében pedig csak egészen kivételes körülmények között (pl. meghalt családtag temetésére utazik be, és igazolni tudja, hogy nem volt lehetősége előzetesen vízumot felvenni.)

 

Ki nyújthat be vízumkérelmet?

 

A külképviselet főszabályként az alábbi személyek vízumkérelmeinek elbírálásában illetékes
a fogadó ország állampolgárai
a fogadó országban életvitelszerűen tartózkodó személyek
azon személyek, akiknek az országában nem működik magyar külképviselet
A fenti személyek az alábbi módon adhatnak be vízumkérelmet:
az ügyfél személyesen a saját vagy családtagja kérelmét
szervezett turistaút esetén az akkreditált utazási iroda
egyéb csoportos utazás esetén a csoport kellő formában meghatalmazott képviselője.

 

Figyelem!

A meghatalmazás csak a kérelem benyújtására, és a kész vízum átvételére vonatkozhat, a vízumkérdőívet minden kérelmezőnek saját kezűleg kell aláírnia. Nagy kiterjedésű, vagy olyan országokban, ahol nincs vízumkiadásra feljogosított magyar külképviselet, illetve Magyarországot nem képviseli másik schengeni tagállam, továbbítás céljából vízumkérelmet vehetnek át a tiszteletbeli konzulok is. Vízumkérelmet a konzulátus legkorábban az utazás megkezdése előtt 3 hónappal vesz át. A vízumkérelmekhez szükséges dokumentumok :

 

1. Általános követelmények:
útlevél, melynek érvényessége 3 hónappal meghaladja az igényelt vízum érvényességét;
1 db igazolványkép méretű színes fénykép, amely 6 hónapnál nem régebbi;
hiánytalanul, olvashatóan kitöltött és aláírt vízumkérdőív;
a kérdőív ingyenes, beszerezhető a konzulátusokon. A schengeni kérdőív egységes, így bármely schengeni tagállam kérdőíve használható magyar vízum kérelmezéséhez.
egészségügyi biztosítás (a tartózkodás teljes időtartamára, és valamennyi schengeni állam területére érvényes, a sürgősségi orvosi ellátás, valamint az egészségügyi okból történő hazaszállítás költségeire legalább 30000 euró összegű fedezetet nyújtó utasbiztosítás)
a jogszerű tartózkodás igazolása, amennyiben a kérelmező nem a fogadó ország állampolgára.
A vízumkérelem teljesítéséhez az általános követelményeken túl az anyagi fedezet meglétét és a beutazási célját is igazolni kell az alábbiak szerint:

 

2. Az anyagi fedezet igazolásaként az alábbi dokumentumok valamelyike szükséges:

eredeti munkáltatói jövedelemigazolás, vagy banki számlakivonat az utolsó három hónap forgalmáról, vagy nyugdíjszelvény, vagy * egyéni gazdálkodó / vállalkozó / egyszemélyes cég esetében a nyilvántartásba vételről szóló igazolás, vagy érvényes menetjegy, valamint igazolás lefoglalt és befizetett útról, szálláshelyről, vagy kiskorú esetén a törvényes képviselő költségvállalási nyilatkozata a szükséges anyagi fedezet igazolásával, vagy a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) által kiállított és záradékolt meghívólevél.

 

3. Az utazási cél igazolásához az alábbi dokumentumok csatolása szükséges:

 

Átutazó vízumhoz:
az utazás célját igazoló érvényes menetjegy, vagy a külföldi használatában lévő, és megfelelő módon biztosított közlekedési eszköz,
szükség esetén célvízum.

 

Rövid időtartamú beutazóvízumhoz:
Turista utazás esetén az utazási iroda igazolása vagy egyéni utazás esetén az előre kifizetett szállásfoglalás.

Tanulmányi vagy más tudományos, továbbképzési célú beutazás esetén a fogadó intézmény befogadói igazolása, és a várható magyarországi szálláscím igazolása.

Látogatás esetén a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) által kiállított és záradékolt meghívólevél vagy közjegyzői okirati formába foglalt meghívólevél és a magyarországi meghívó fél személyi igazolványának/útlevelének fénymásolata.

Családi kapcsolatok ápolása esetén a látogató célú beutazásra vonatkozó dokumentumok, vagy a kérelmező igazolása a családi kapcsolatok fennállásáról és a beutazás és a tartózkodás célját bemutató, büntetőjogi felelősség tudatában aláírt nyilatkozata. A nyilatkozatnak ki kell térnie a családi kapcsolat fokára, és tartalmaznia kell a családtag nevét, címét, telefonszámát.
Üzleti célú beutazáskor, magyarországi üzleti partner megléte esetén az üzleti partner meghívólevele, a kereskedelmi-üzleti kapcsolatok fennállásának igazolása, vagy a helyi kereskedelmi/gazdasági kamara igazolása az üzleti tevékenységről, valamint a várható magyarországi szálláscím igazolása.
Gyógykezelési célú beutazás esetén a fogadó egészségügyi intézmény igazolása, amely tartalmazza, hogy a gyógykezelés várható fedezete rendelkezésre áll, illetve a gyógykezelés fedezetének egyéb igazolása és a várható magyarországi szálláscím igazolása.
Fuvarozók esetében a fuvarozó cég igazolása, illetve kérelme.
A Magyar Köztársaság területén eltemetett hozzátartozó sírhelyének látogatása céljából a sírhely létét és a rokonsági fokot igazoló dokumentum.
Egyéb olyan beutazási cél esetén (rendszeres vásárlás, szórakozás stb.), amely más kategóriába nem sorolható: a beutazás és a tartózkodás célját bemutató, büntetőjogi felelősség tudatában tett nyilatkozat.

 

Vízumdíjak :

 

Repülőtéri tranzitvízum, átutazóvízum vagy rövid időtartamú tartózkodásra jogosító vízum kiadására irányuló eljárás díja 60 EUR

Tartózkodási vízum kiadására irányuló eljárás díja 60 EUR

Szezonális munkavállalási vízum kiadására irányuló eljárás díja 40 EUR

Alapvető díjkedvezmények

Díjmentes a vízum kiváltása a személyek következő kategóriái számára:
14 év alatti, a szülő útlevelébe bejegyzett gyermek
EGT állampolgárok családtagjai
6 év alatti, saját útlevéllel utazó gyermek
5 főnél nagyobb gyermekcsoport tagja
További díjkedvezmények

Egyes országok állampolgárai vonatkozásában további díjkedvezményekre adnak lehetőséget az Európai Közösségek által kötött kétoldalú vízumkönnyítési megállapodások. Kérjük, hogy ezek részleteiről az adott államokban lévő, ill. az oda akkreditált magyar külképviseletekhez forduljanak további információért.

Az érintett országok: Albánia, Bosznia-Hercegovina, Macedónia, Montenegró, Moldova, Szerbia, Oroszország, Ukrajna.

 

Figyelem!

A vízumdíj a vízumkérelem benyújtásakor fizetendő.
A vízum kiadásáért a konzulátus a fenti díjakon felül más díjat nem számít fel.
A vízumkérelem elutasítása esetén a vízumdíj nem jár vissza.
A vízumkérelmek ellenőrzése, elbírálása A vízumkérelmek elbírálása a konzulok jogköre, sem a magyar, sem a külföldi helyi adminisztrátorok nem hozhatnak döntést.

A kérelem ellenőrzése céljából a konzul
minden esetben ellenőrzi a beutazási tilalmi listát (SIS)
ellenőrzi a kérelmező korábbi vízumügyeit
meghatározott esetekben konzultálni köteles más tagállamok illetékes hatóságaival
konzultálhat a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatallal, illetve a Külügyminisztériummal
konzultálhat más schengeni konzulátusokkal
a kérelmezőt személyes megjelenésre kötelezheti
a kérelmezőtől a kérelemhez már csatolt dokumentumokon kívül más dokumentumok, igazolások bemutatását is kérheti.

 

A vízumkérelem elbírálása jogszabály szerint 30 napot vehet igénybe. A vízumkérelem elutasítása Beutazási tilalom vagy a kérelem ellenőrzésekor felmerülő aggályok esetén a konzulátus a vízumkérelmet elutasítja. Hamis dokumentumok bemutatása már önmagában elutasítási ok.

Az elutasítás okáról a konzulátus - kizárólag személyesen a kérelmezőnek - tájékoztatást ad. A kérelmező kérheti, hogy a tájékoztatás írásban is megtörténjen.

Elutasítás esetén a vízumeljárási díjat a konzulátus nem téríti vissza. Jogorvoslatra nincs lehetőség, ugyanakkor a kérelmező panasszal élhet, amennyiben az eljárással kapcsolatban kifogása van. A panaszt első fokon a konzulátus vezetője, másodfokon a Külügyminisztérium vizsgálja meg. Elutasítás esetén, a vízumeljárási díj ismételt megfizetése mellett bármikor új kérelem adható be.

 

V. Hosszútávú tartózkodás

 

A 90 napot meghaladó tartózkodás szabályozása nemzeti hatáskör, tehát nincs egységes gyakorlat a schengeni tagállamok között. A Magyarországra hosszabb távra beutazni kívánó külföldi tartózkodási engedély iránti kérelmet nyújthat be. Ennek pozitív elbírálása esetén egy egyszeri, tartózkodási engedély átvétele céljából történő beutazásra, és legfeljebb 30 napos tartózkodásra jogosító vízumot kap.

A tartózkodási engedély kérelemhez - a beutazás céljától függően - a következő támogató dokumentumokra van szükség:

 

Keresőtevékenység folytatása
munkavállalási engedély,
munkaszerződés,
magyarországi lakhatását igazoló dokumentum. és
igazolás arról, hogy miből fog élni, amíg az első fizetését meg nem kapja (magyarországi bankszámlakivonat, munkáltató igazolása, hogy előleget ad stb.), illetve
igazolás a jövedelemszerző tevékenység jellegéről (Társasági szerződés), határozat cégbírósági bejegyzésről,
magyarországi lakhatást igazoló dokumentum,
igazolás a munkakör betöltéséhez szükséges szakképzettségről,
nyilatkozat, igazolás az éves (a várható éves) jövedelemről,
igazolás a Magyarországon rendelkezésére álló pénzösszegről,
az előző évi egyszerűsített mérleg (már működő cég esetén),
igazolás arról, hogy nincs a cégnek köztartozása (már működő cég esetén),
amennyiben vannak a vállalkozásnak magyar munkavállalói, úgy azok munkaszerződése,
újonnan alakuló vállalkozás esetén rövid üzleti terv.

 

Tanulmányok folytatása
iskolalátogatási igazolás,
a magyarországi lakhatását igazoló dokumentum (kollégiumi elhelyezésről szóló igazolás vagy lakásbérleti szerződés tulajdoni lap másolattal), és
a magyarországi megélhetését igazoló iratok (bankszámla kivonat vagy a szülők nyilatkozata, hogy a magyarországi tartózkodás összes költségét vállalják, vagy igazolás ösztöndíjról),
az oktatási intézmény igazolása a tandíj befizetéséről/tandíjmentességről.

 

Családegyesítés

a magyarországi lakhatást igazoló dokumentum,
a magyarországi megélhetést igazoló dokumentum,
házassági/születési anyakönyvi hiteles másolata, és
a magyarországi rokon útleveléről készített másolat.

 

Látogatás

hivatalos meghívólevél vagy közjegyzői okiratba foglalt meghívás,
igazolás a meghívó átlagos jövedelméről,
a tulajdoni lap másolata, és
a meghívó útlevelének vagy személyi igazolványának másolata.

 

Gyógykezelés
a fogadó egészségügyi intézmény neve, címe,
igazolás a gyógykezelésről, annak jellegéről, várható időtartamáról,
anyagi fedezet igazolása a gyógykezeléshez és a magyarországi tartózkodáshoz,
a magyarországi lakhatás igazolása, ha nem kórházban tartózkodik,
kiskorú gyermek, vagy ellátásra szoruló családtag kezelése esetén a kísérő szállásának és megélhetésének igazolása.

 

Kutatás

akkreditált kutatószervezettel kötött fogadási megállapodás, és
amennyiben a kutató a szükséges anyagi fedezettel nem rendelkezik, a kutatószervezet írásos kötelezettségvállalása arra, hogy a kutatónak az engedélyezett tartózkodás időtartamát meghaladó tartózkodása esetén megtéríti a kiutasításával kapcsolatban felmerült költségeket.

Önkéntes tevékenység folytatása
törvényben meghatározott fogadó szervezettel kötött szerződés önkéntes tevékenység folytatásáról (pl. helyi önkormányzat, egyház, könyvtár, stb.).

 

Jogsegély
Követség

 

 


Egyesület

Beutazás
Magyarország
Thaiföld